Oyunculuk başvurusu yapanlar neye dikkat etmeli?

04 Mayıs 2019  |   Oyunculuk

Oyunculuk başvurusu yapanlar, cast ajansı ofisine gitmeden nelere dikkat etmeli? Cast ajans başvurusu yapanların dikkatle okuması gereken bir makale...
Oyunculuk başvurusu yapanlar neye dikkat etmeli?

Televizyon ekranlarında dizi projelerinin artması ve yeni yeni isimlerin şöhreti yakalamasından dolayı, birçok insanın hayalini süsleyen oyunculuk mesleği ülkemizde yoğun ilgi duymaktadır. Bu yoğun ilgiyi fırsatçılığa çeviren şirketler ve kişiler de, her sektörde olduğu gibi bu durumu kullanarak rant elde etmeye çalışmaktadır.

Oyunculuk başvurusu yapanlar nelere dikkat etmeli başlıklı bu yazımızda, bir cast ajansına yaptığınız başvurudan önce nelere dikkat etmelisiniz, başvurunuz onaylanırsa görüşmeye gittiğinizde nasıl davranmalısınız gibi detaylardan bahsedeceğiz.

Eğer bu işi ciddi ve meslek olarak yapmak istiyorsanız, oyuncu başvurusu yaptığınız cast ajansı, mutlaka iyice araştırdığınız, iyi oyuncular ile çalışan, uzun süredir faaliyette olan (yeni açılan kaliteli istisna firmaları es geçiyoruz) bir firma olmalıdır. Kalitesinden ve profesyonelliğinden emin olmadığınız bir cast ajansını kesinlikle tercih etmeyiniz. 

Nasıl ki basit bir vesikalık fotoğraf bile çektirirken ücret ödüyorsanız, fotoğraf ve video çeken cast ajanslarının da oyuncu adaylarından ücret istemesi gayet doğaldır. Bu konuda yanlış algı çok fazla olduğundan dolayı, konunun biraz detayına gireceğiz. Eğer ki bir ajans stüdyosunda fotoğraflarınızı ve videolarınızı çekiyorsa, bunları ücretsiz yapmak zorunda değildir. Kendi inisiyatifini kullanarak eğitimli ya da deneyimli oyunculara ücretsiz yapan cast ajansları olabilir. Ama bu herkese ücretsiz yapılacağı anlamına gelmez. Sonuçta ofislerinde fotoğraf ve videoların çekim sürecinde harcanan mesai, bunların montajları ile harcanan bir mesai ve tüm bunlara ekstra olarakta sizleri uygun olduğunuz projelere sunarak, yeri geldiğinde yapım şirketlerine ya da cast direktörlerine toplantılara giderek harcadıkları mesaileri göz önünde bulundurursak, oyuncu adaylarından istenen çekim ya da hizmet ücretlerini normal karşılayabiliriz. Ancak; burada önemli olan bir husus var. Bu kayıt olduğunuz yerin merdivenaltı bir cast ajansı olmadığına emin olmanız gerekiyor.

İki masa, iki sandalye koyarak cast ajansı olduğunu söyleyen, aslında tek amaçları çekilen fotoğraf çekimlerinden aldıkları ücretler olan kötü niyetli ajansların da olduğunu belirtmekte fayda var. Bu ayrımı nasıl yapacağınız konusuna gelirsek, en önemli etkenlerden biri oyunculuk başvurusu yaptığınız cast ajansının kaç yıldır aktif olarak hizmette olduğu, sahibinin güvenilir biri olup olmadığı ve hangi oyuncuları temsil ettiklerine bakarak bu değerlendirmeyi yapabilirsiniz. Güvendiğiniz ve emin olduğunuz cast ajanslarına gönül rahatlığıyla ödemenizi yaparak çekimlerinizi yaptırabilirsiniz. Hem elinizde fotoğraf ve videonuz olacak, hem de bilinen güvenilir bir ajansın sizi temsil etmesi imkanını yakalamış olacaksınız. Zaten bir ajansın temsili olmadan, freelance olarak projelerde yer almak, bu dönemde imkansız kadar zor, milyonda bir şans isteyen bir konudur.

Cast ajansı başvuru sayfasında size sunulan formu eksiksiz ve özenli doldurduğunuz taktirde, başvurunuza olumlu dönüş alma ihtimaliniz daha da yükselecektir. Ancak tüm bunların yanı sıra başvuruların olumlu değerlendirilmesinin en önemli etkenlerinden biri de, oyunculuk eğitimi almış olmanızdır. Oyunculuk eğitimi olanların başvuru değerlendirmelerinde olumlu dönüş alma ihtimalleri, her zaman daha yüksektir.

oyunculuk, oyunculuk başvurusu, oyuncu başvurusu, cast ajans başvuru, ücretsiz oyunculuk başvurusu

×
HATA BİLDİR